Treść artykułu

Pomóż pszczołom- Zasadź lipę

23/03/2017 Autor: admin

ZADBAJ O PRZYSZŁOŚĆ  NASZYCH  POKOLEŃ! POMÓŻ PSZCZOŁOM – ZASADŹ LIPĘ!

Gminny Ośrodek Kultury w Trzeszczanach zachęca wszystkich mieszkańców gminy Trzeszczany do nasadzenia na swojej posesji chociażby jednego drzewa z gatunku lipa drobnolistnaTen gatunek lipy uchodzi za drzewo wybitnie miododajne. Zakwita w pierwszej dekadzie lipca i kwitnie około 2 tygodnie.

Pszczoły zawsze były ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Miliony lat ewolucji sprawiły, że wzajemne uzależnienie istnienia roślin owadopylnych i pszczół wyklucza brak jednego z nich w ekosystemie. Większość kwiatów swymi rozmiarami i budową przystosowały się do zapylania właśnie przez pszczoły. Pszczoły natomiast przystosowały się do jak najlepszego wykorzystania zasobów pokarmu znajdującego się w kwiatach.  Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Niestety nie był to koszmarny żart tylko wynik obserwacji i przemyśleń. Jeżeli istnienie ponad 80% roślin jest uzależnione od zapylania przez owady, to jak przyroda mogłaby bez nich funkcjonować? Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Taka wyrwa w łańcuchu pokarmowym będzie miała ogromne konsekwencje dla całej przyrody i nawet najlepsza symulacja komputerowa nie jest w stanie tego pokazać. Akcja ma przede wszystkim doprowadzić do zasilenia w drzewa miododajne terenu naszej gminy. Ma także zwiększyć zbiory produktów pszczelich i przyczynić się do polepszenia zbiorów upraw rolniczych.

Pamiętajmy! Intensywne wykorzystanie pestycydów w rolnictwie zagraża pszczołom miodnym i dzikim owadom zapylającym,

Miód lipowy jest przez wielu znawców tego przysmaku uznawany za jeden z najlepszych rodzajów miodu. Świetny na przeziębienia, bolące gardło, spadek odporności.

Zachęcamy więc do zasadzenia chociażby jednego drzewka na Państwa posesji.

Drzewka będą rozdawane w dniach 28-29 marca w GOK Trzeszczany w godzinach pracy tj.: 800 do 1600
Jedna osoba może otrzymać jedna sadzonkę.

Rośliny przekażemy bezpłatnie! Ilość drzewek ograniczona!

 „TYLKO JEDNA LIPA A PSZCZOŁA NIE ZNIKA”