Dożynki Parafialno- Gminne w Trzeszczanach

05/09/2014 Autor: admin

W niedzielę 31 sierpnia 2014 roku w Trzeszczanach odbyły się Dożynki Parafialno-Gminne w Trzeszczanach.

Korowód dożynkowy wyruszył o godz. 10.30 spod Urzędu Gminy prowadzony przez orkiestrę dętą OSP z Tomaszowa Lubelskiego. Za orkiestrą, bryczką Pana Czesława Sobczuka, jechali starostowie dożynek: Pani Katarzyna Kidyba z Trzeszczan Drugich i Pan Tomasz Brzuchala z Trzeszczan Pierwszych. Następnie szły delegacje wieńcowe, składające się z przedstawicieli wszystkich miejscowości gm. Trzeszczany oraz goście, władze samorządowe i mieszkańcy. W miejscowym kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej  i Narodzenia Najświętszej Marii Panny Mszę Świętą dziękczynną za udane plony odprawił ks. Proboszcz Grzegorz Hałas. Podczas mszy poświęcono wieńce dożynkowe oraz przekazano dary ołtarza.

Po mszy korowód przemaszerował na plac przy nowo odremontowanej świetlicy. Po prezentacji wszystkich delegacji wieńcowych. Wójt Gminy Pan Mirosław Kutera powitał wszystkich gości i mieszkańców. Tradycją dożynek jest dzielenie się chlebem dożynkowym      z tegorocznych zbiorów ze wszystkimi osobami zgromadzonymi na uroczystości – chlebem częstowali: Wójt Gminy wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy wraz z małżonką oraz Starostowie dożynek.

Podczas trwania uroczystości przeprowadzono liczne konkursy.

W konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył wieniec z Majdanu Wielkiego, który będzie reprezentował gminę Trzeszczany na Dożynkach Powiatowych, drugie miejsce zajął wieniec z Trzeszczan a trzecie – z Mołodiatycz. Pozostałe wieńce były przygotowane przez: Zadębce, Zaborce, Józefin, Bogucice, Drogojówkę, Leopoldów, Nieledew – Koło Gospodyń Wiejskich, Nieledew – Klub Seniora „Platan”, Kortynę, Klub Seniora „Pojednanie” oraz Ostrówek – wieniec z Ostrówka będzie reprezentował powiat hrubieszowski na tegorocznych Dożynkach Wojewódzkich. Łącznie w uroczystościach dożynkowych brało udział 14 delegacji wieńcowyh.

W konkursie na Stoiska brało udział 11 przepięknie przygotowanych stoisk. Zwyciężyło stoisko Klubu Seniora „Platan” z Nieledwi, drugie miejsce zajął Majdan Wielki a trzecie – Bogucice. Fundatorem nagród w obydwu konkursach był Wójt Gminy Trzeszczany.

Stowarzyszenie „Kamienie Milowe” z Trzeszczan również wyłoniło swoich zwycięzców w obu konkursach. Zwyciężyli: w konkursie na wieniec: Klub Seniora „Platan” zNieledwi, a w konkursie na stoisko – Koło Gospodyń Wiejskich z Nieledwi.

Fundacja „Podaj dłoń”, która gościła na naszych dożynkach ze stoiskiem promocyjnym wręczyła liczne nagrody osobom, które odwiedziły stoisko.

Bardzo ważnym stoiskiem – choć nie biorącym udziału w żadnym konkursie – była wystawa płodów rolnych rolników z terenu naszej gminy przygotowana przez Panią Janinę Błaszczuk z Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli skosztować smacznej grochówki przygotowanej przez Pana Leszka Mizerskiego emerytowanego strażaka z Hrubieszowa. Grochówkę ufundował również Wójt Gminy Trzeszczany Pan Mirosław Kutera.

W części artystycznej wystąpili:

• orkiestra dęta OSP z Tomaszowa Lubelskiego;
  • dzieci z Centrum Edukacji Przedszkolnej w Trzeszczanach
  • zespół śpiewaczy „Kresowianie” z Hrebennego
  • zespół „Stokrotki” z  Nieledwi;
  • zespół „Interia X”  z Dubienki;
  • zespół „Ostrowiacy” wraz z kapelą;
  • zespół młodzieżowy „Seeking Dreams” z Grabowca.

Organizatorami Dożynek byli: Wójt Gminy Trzeszczany, Proboszcz Parafii Trzeszczany, Sołectwa: Trzeszczany Pierwsze i Drugie, Gminny Ośrodek Kultury, natomiast partnerami: Zespół Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie i Stowarzyszenie „Kamienie Milowe” w Trzeszczanach.

Dziękujemy bardzo sponsorom: Bank Spółdzielczy w Dołhobyczowie o/Trzeszczany, Pani Klementyna Poterucha – restauracja „Słowiańska”, Pan Dariusz Skiba – piekarnia w Trzeszczanach, Anna Gruszka – sklepy spożywcze w Trzeszczanach, Pan Adam Knysz – Zakład Kamieniarski w Trzeszczanach.

Dziękujemy bardzo strażakom z OSP Trzeszczany i Zadębce oraz policji z Posterunku w Trzeszczanach za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas trwania uroczystości.

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowywali wieńce dożynkowe oraz piękne i smakowite stoiska.

Szczególne słowa podziękowania i uznania kierujemy do mieszkańców Trzeszczan, którzy tak aktywnie włączyli się w organizację tegorocznych dożynek.