DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE MOŁODIATYCZE 2022

14/09/2022 Autor: admin
W dniu 21 sierpnia 2022 roku o godzinie 15.00 rozpoczęły się dożynki gminno-parafialne w miejscowości Mołodiatycze. Święto dziękczynienia za plony, to bardzo ważne wydarzenie w życiu wsi. Dożynki są jednym z najstarszych polskich obrzędów i jedynym, który do dnia dzisiejszego przetrwał w niezmienionej formie w swej najistotniejszej części – przekazywania chleba i składania wieńców dożynkowych. W tym roku stoły na dożynki przygotowały sołectwa: KGW Mołodiatycze, KGW Bogucice, KGW Drogojówka, KGW Leopoldów, KGW Majdan Wielki, KGW Nieledew, KGW Ostrówek, KGW Trzeszczany Pierwsze, KGW Trzeszczany Drugie, KGW Zaborce oraz KGW Zadębce. Wystawę zorganizował również: Ośrodek Doradztwa Rolniczego o/Hrubieszów, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Hrubieszowie oraz Koło Myśliwskie. Stoiska z rękodziełem wystawili: Pani Barbara Karpiuk z Mołodiatycz, Pani Jolanta Mróz z Mołodiatycz i Pan Zenon Stańko z Ostrówka. Z wieńcami przybyły delegacje z sołectw: KGW Mołodiatycze, KGW Bogucice, sołectwo Drogojówka, sołectwo Leopoldów, sołectwo Majdan Wielki, KGW Nieledew, sołectwo Ostrówek, sołectwo Trzeszczany Pierwsze, KGW Trzeszczany Drugie, sołectwo Zaborce, sołectwo Zadębce i Zadębce Kol. Po wprowadzeniu na plac korowodu dożynkowego o godzinie 15.00 odprawiona została przez ks. Marka Barszczowskiego – proboszcza parafii Trzeszczany uroczysta Msza Święta dziękczynna w intencji rolników. Po Mszy Świętej Pani Barbara Grandys i Pan Radosław Pająk -starostowie Dożynek – przekazali bochen chleba na ręce Pana Stanisława Czarnoty – Wójta Gminy Trzeszczany, który przyrzekł dzielić ten chleb godnie i sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło. Po przekazaniu chleba dożynkowego, w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Pan Stanisław Czarnota podziękował za trud i wysiłek jaki wkładają codziennie rolnicy wykonując swoją pracę i złożył rolnikom najserdeczniejsze życzenia. Od najdawniejszych czasów w polskich rodzinach pielęgnowano ogromny szacunek dla chleba, a dzielenie się nim należało do najprzedniejszych naszych obyczajów. W tym roku ze wszystkimi uczestnikami dożynek chlebem dzielili się: Pani Barbara Grandys i Pan Radosław Pająk – Starostowie dożynek; Wójt Gminy Trzeszczany wraz z małżonką oraz Pani Marta Stankiewicz – Sołtys wsi Mołodiatycze i Pan Mariusz Folusz Rady Gminy w Trzeszczanach. Następnie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych a po niej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana na tegoroczne Dożynki. Wszyscy uczestnicy uroczystości dożynkowych mogli się posilić przepyszną grochówką. Powołana prze organizatora Komisja w składzie: Pani Jolanta Głowacz, Pani Anna Wilkos oraz Pani Anna Gałka, po wnikliwej ocenie w kategorii „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” przyznała następujące miejsca:
I miejsce – Sołectwo Zadębce i Zadębce Kol.
II miejsce – Sołectwo Ostrówek
III miejsce – Sołectwo Trzeszczany Pierwsze
W kategorii stoisk promocyjnych
I miejsce – KGW Mołodiatycze
II miejsce – Trzeszczany Pierwsze
III miejsce – Majdan Wielki
Wszystkie delegacje wieńcowe i stoiska promujące poszczególne sołectwa otrzymały nagrody pieniężne, których sponsorem był Wójt Gminy Trzeszczany – Pan Stanisław Czarnota.
W części artystycznej wystąpiły: grupy taneczne „TWISTER” i „Disco Kids” zespół ludowy „Echo”, zespół „STOKROTKI”, zespół ludowy „ZORZANIE”, zespół ludowy „OSTROWIACY” z kapelą z Ostrówka, zespół „NIEPOKORNI”, a czas zabawy pod chmurką, na której do tańca uprzyjemniał zespół Rafał&Anna&Arleta.
Dziękujemy wszystkim wystawcom za wkład pracy i środków finansowych włożony w przygotowanie stołów i wieńców dożynkowych które przyczyniły się do podtrzymywania pięknych tradycji i obrzędów dożynkowych a jednocześnie uatrakcyjniły obchody dożynkowe. Serdecznie dziękujemy sponsorom którzy wspomogli nas finansowo. To dzięki ich pomocy uroczystości dożynkowe mogły być tak atrakcyjne. Dziękujemy za wielkie serce i życzymy dużo zdrowia oraz dalszej hojności. A sponsorami Dożynek Gminno-Parafialnych Mołodiatycze 2022 byli:
• Sołectwo Mołodiatycze,
• Wójt Gminy Trzeszczany,
• Gospodarstwo Rolne Barbara i Piotr Grandysowie
• Gospodarstwo Rolne Ewa i Radosław Pająkowie
• Firma Elawan Energy Polska
• Firma LEW-POL z Dołhobyczowa- Właściciel Wiesław Leszyński
• Hrubieszowska Telewizja Kablowa
• Krajowa Grupa Spożywcza „Polski Cukier”
• Pani Klementyna Poterucha – Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe;
• Pan Adam Knysz – właściciel Zakładu Kamieniarskiego w Trzeszczanach
• W imieniu gospodarstwa rolnego Mil Witold oraz Hrubieszowskiej i Lubelskiej Izby Rolniczej ;
• Pani Krystyna Prystupa
• Pan Mariusz Folusz
• Pan Dariusz Skiba – właściciel piekarni w Trzeszczanach
• Firma OMEGA Barbara Gałan
• PW. Perfekt Tomasz Olszak
• Pan Krzysztof Pelc – przedsiębiorca
• Gminny Ośrodek Kultury w Trzeszczanach
Dziękujemy również Komendantowi Gminnemu OSP, druhowi Edwardowi Gąsiorowi – dowódcy pocztów sztandarowych, druhom z OSP Turkowice za to, ze kolejny już raz przygotowują dla nas pyszną grochówkę, druhom Zygmuntowi Gabrysiowi, Mirosławowi Mociakowi i Pawłowi Szychowi za czynny udział w przygotowaniu grochówki, KGW Nieledew za pomoc w przygotowaniu grochówki, Radnym Rady Gminy Trzeszczany Pani Krystynie Prystupie i Panu Mariuszowi Foluszowi za włączenie się do przygotowania uroczystości, Pani Marcie Stankiewicz sołtys wsi Mołodiatycze, mieszkańcom wsi Mołodiatycze, KGW Mołodiatycze, OSP Mołodiatycze za pomoc w przygotowaniu uroczystości i czynny udział w trakcie jej trwania.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.