DOM KULTURY W NIELEDWI PO PRZEBUDOWIE

11/01/2024 Autor: admin
Po trwającej kilka miesięcy przebudowie Gminny Ośrodek Kultury w Nieledwi w gminie Trzeszczany został oficjalnie otwarty. Jako pierwsi efekty przeprowadzonych robót mogli poznać uczestnicy spotkania opłatkowego, które odbyło się w piątek 29 grudnia, ale już za kilka dni placówka, działająca od stycznia 2024 roku według nowych zasad, zaprasza na kolejne wydarzenie.
W tradycyjnym „opłatku” wzięło udział około 70 osób, którym świąteczne i noworoczne życzenia złożyli m.in. pełniący funkcję wójta gminy Trzeszczany Paweł Lipski, przewodniczący rady gminy Mariusz Pietnowski i dyrektor ośrodka kultury Stanisław Wojczuk.
Podsumowując zakończoną właśnie inwestycję Paweł Lipski wyraził nadzieję, że mieszkańcy Nieledwi i okolicznych miejscowości będą teraz chętniej korzystać z oferty ośrodka. Powodem będzie nie tylko przebudowany obiekt i jego nowe wyposażenie, ale również zmienione godziny otwarcia. By lepiej dostosować ofertę do oczekiwań użytkowników placówka nie tylko będzie czynna w dni robocze po południu, ale także w weekendy.
W sobotę 6 stycznia o 14.00 w przebudowanym ośrodku kultury odbędzie się koncert kolęd.
Budynek GOK w Nieledwi ma teraz nowy dach i zmodernizowane wnętrze. Prace kosztowały prawie 1 milion 350 tysięcy złotych, z czego około 70 procent stanowiły środki z części Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, przeznaczonej dla terenów po dawnych Państwowych Przedsiębiorstwach Gospodarki Rolnej.
Ponadto za własne środki gmina m.in. wykonała izolację posadzki w dużej sali widowiskowej, wyremontowała sanitariaty i odświeżyła ściany. Ta część robót kosztowała około 80 tysięcy złotych. Za kolejne prawie 100 tysięcy została zakupiona mobilna scena, współfinansowana ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, skąd pochodziło ponad 60 procent środków.
Dodatkowe 120 tysięcy z gminnego budżetu pochłonęło zagospodarowanie terenu wokół ośrodka kultury. Przy budynku została położona nowa kostka brukowa, wykonano trawnik, plac zabaw i zamontowano oświetlenie.
Obecnie gmina kompletuje jeszcze wyposażenie przebudowanego obiektu. Część mebli, sprzętu audiowizualnego i regałów do biblioteki oraz stół do bilarda już jest, a w najbliższych dniach ma być dostarczone jeszcze m.in. wyposażenie kącika malucha i siłowni oraz popularne, nie tylko wśród młodych mieszkańców, „piłkarzyki”. Szacuje się, że wszystko może kosztować do 80 tysięcy złotych, które w całości będą pochodzić z gminnego budżetu.
Paweł Lipski ma nadzieję, że placówka w pełni zostanie wyposażona do końca stycznia, tak by z nowego sprzętu można było korzystać już podczas tegorocznych ferii, które w województwie lubelskim rozpoczną się 29 stycznia.